Menu

Rockport Technologies

Jedny z nejlepších reprosoustav na světě.

Působíme jako výhradní dovozce do ČR a SR.

HISTORIERECENZECENÍKFOTOGALERIE

intro rockport

Americká firma Rockport Technologies začala svou dráhu v roce 1984 jako Payor Acoustics a to výrobou sestavy regálových reprosoustav a subwooferu. Již dávno dle svých slov zjistili, že místo největší ztráty v přenosu signálu analogovým řetězcem je místo, kde se mění forma energie z mechanické na elektrickou (tedy u zdroje signálu) a zpět z elektrické na mechanickou (tedy u reprosoustav). Již 30 let se tak firma snaží vylepšit právě tyto kritické body v audio systému. 

První výrobky pod značkou Rockport Technologies vznikly v roce 1991 - konkrétně šlo o Sirius Phonograph, nekompromisní gramofon. Od té doby se značka zaskvěla řadou referenčních gramofonů a reproduktorových soustav, za velký úspěch lze považovat třeba na zakázku vyrobené gramofony pro přepis záznamů pro SONY / CBS. Výrobky Rockport Technologies často stanovují stanardy ve svém oboru.

Cílem zakladatele Andyho Payora je za pomoci extrémně pečlivého výběru materiálů, spojených s respektem k zásadám optimálních mechanických, elektrických a akustických principů, dosáhnout absolutně věrné reprodukce původního signálu. Reprosoustavy Rockport Technologies hrají s absolutním respektem k nahrávkám, k jejich komplexnosti i k nejjemnějším detailům. Zvuk Rockport je dokonale tonálně neutrální a tak lze volit elektroniku bez nutnosti kompenzovat jejím charakterem výsledný přednes.

Konstrukční principy staví primárně na absolutní absenci potenciálně zabarvujících vibrací, takže tonální čistota je věrná záznamu. Vše včetně nízkoúrovňových i makrodynamických kontrastů je předáno bez komprese, stejně tak prostor nahrávek je reprodukován s absolutní věrností a posluchač je tak přenesen zpět na místo originálního záznamu. 

Navíc jsou všechny produkty Rockport Technologies koncipovány tak, aby byly snadno použitelné v reálných poslechových podmínkách - fyzicky, zvukově i esteticky. Přesto dbá firma při návrhu vždy na výkon jako na hlavní kritérium. Výrobky Rockport jsou bezkonkurenční co do kvality výroby a jasně přehrají jakoukoliv konkurenci. 

Výroba i vývoj probíhají v sídle na východním pobřeží USA - v Maine. Firma nejprve návrhy modeluje ve 2D a 3D podobách, poté jsou navrženy plošné spoje a je provedena materiálová analýza kvůli zjištění vlivu vibrací na výsledný zvuk. Vývoj staví na více než třech dekádách zkušeností. Každý kus reprosoustav je skládán ručně několika zkušenými pracovníky, produkce je zaměřená na dokonalost detailu a to umožňuje i malosériová zakázková výroba. 

To nejdůležitější jsou ale firemní technologie - firma používá výhradně ty nejpokročilejší materiály i výrobní procesy, aby zaručila dokonalost svých produktů. Kupříkladu ozvučnice jsou odlévané a jde o monokoky, které dovolují zvolit perfektní geometrii kabinetů, která by při spojování jednotlivých kusů panelů nebyla dosažitelná. Výsledné tvary jsou produktem nejlepších modelovacích programů a počítačem řízeného opracovávání na pětiosých CNC strojích. Vnější stěny kabinetů jsou pak vyrobeny z vícevrstvé pryskyřice s přídavkem skleněných vláken. Epoxidový materiál pak spojuje tuto vnější vrstvu s vnitřní kovovou kostrou.

Také reproduktory si Rockport Technologies vyvíjí a vyrábí vlastními silami - membrány mají proměnlivou tloušťku, povrch z uhlíkových vláken s tvrzenou epoxidovou vrstvou a to vše je usazeno na rohacellovém základu pod vysokým tlakem a teplotou. Třeba středotónový reproduktor má zkreslení druhou a třetí harmonickou menší než -60 dB a je použitelný ve více než šesti oktávách. Basové měniče pak jsou navrženy tak, aby doopravdy začínaly hrát již v první oktávě a to při zachování rychlosti a údernosti s velkou dynamickou rezervou. 

Frekvenční výhybky v reprosoustavách Rockport jsou navrženy pro dosažení dokonale rovné frekvenční odezvy, dokonale sečtené fáze a maximální rychlosti. Výhybky jsou pájeny point-to-point systémem a používají součástky navržené a vyrobené na míru - vše od kondenzátorů, přes cívky až po odpory, vše s tolerancí menší než 1%. Každý komponent je pečlivě vybrán, měřen a teprve potom osazen, aby každý pár fungoval naprosto optimálním způsobem. Hotové výhybky jsou před vsazením do reprosoustavy zality epoxidem kvůli tlumení vibrací i minimalizaci vlivu magnetismu nebo mikrofoničnosti. 

Před zabalením je pak každý pár podroben sérii testů, které ověří technickou nekompromisnost co do měřených parametrů i nekompromisnost zvukové kvality.  

TECHNICKÉ PARAMETRY ATRIA II AVIOR II CYGNUS ORION LYRA
Basový měnič 9" uhlíkový kompozit 2x 9" uhlíkový kompozit 2x 10" uhlíkový kompozit 1x 13" uhlíkový kompozit 2x 10" uhlíkový kompozit
Středotónový měnič 6" uhlíkový kompozit 6" uhlíkový kompozit 6" uhlíkový kompozit 7" uhlíkový kompozit 2x 6" uhlíkový kompozit
Vysokotónový měnič 1" berylliová kopulka 1" berylliová kopulka 1" berylliová kopulka 1,25" berylliová kopulka 1" berylliová kopulka
Výška 110,5 cm 118,1 cm 128,3 cm 127,7 cm 135,9 cm
Šířka 31,7 cm 38,1 cm 34,3 cm 36,3 cm (51,5 cm vespod) 35,8 cm
Hloubka 50,8 cm 62,2 cm 69,8 cm 67 cm 67,3 cm
Váha (ks) 67,5 kg 99 kg 128 kg 163 kg 252 kg
Frekvenční rozsah (-3 dB) 28 - 30 000 Hz 25 - 30 000 Hz 20 - 30 000 Hz 20 - 25 kHz 20 - 30 000 Hz
Jmenotivá impedance 4 ohm 4 ohm 4 ohm 4 ohm 4 ohm
Citlivost (2,83 V / m) 87,5 dB 89,5 dB 90 dB 90 dB 90 dB
Minimální výkon zesilovače 50 Wattů 50 Wattů 30 Wattů 50 Wattů 30 Wattů

UNIKÁTNÍ HISTORICKÉ MODELY 

Arrakis

RECENZE

Rockport  Technologies Avior2 - Audiodrom 2021 -  odkaz

Rockport Technologies  Avior2 - SoundStage Ultra 2019 - odkaz

Rockport Technologies Avior II - Stereophile 2017 - odkaz

Rockport Technologies Avior II - Hi-Fi Voice 2019 - odkaz

Rockport Technologies Avior II - High & Style 

Rockport Technologies Atria II - Hi-Fi Voice 2019 - odkaz

Rockport Technologies Lyra - The Absolute Sound 2017 - odkaz

Rockport Technologies Cygnus - SoundStage Ultra 2016 - odkaz

 

  CENÍK  (aktuální k 1.1. 2024)

Chcete vědět víc? Projděte si web výrobce nebo se objednejte na poslech

Videa o firmě : 

Minulost, přítomnost, budoucnost ....

ss video play

referenční model Lyra :

LYRA

.

FOTOGALERIE

Otevřeno: Po - Ne  dle tel. dohody | TELEFON: +420 777 601 851 | E-MAIL: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. | Showrooms : Čs. armády 1328, 742 21 Kopřivnice